Halk Kütüphaneleri Platformu - www.halkforum.com

Paylaşım Deposu => Programlar => Konuyu başlatan: Şaban Aksoy - Mart 09, 2016, 01:42:46 ÖS

Başlık: TKYS Kitapları Kod Bazında Sayım Yapmak Barkodlu
Gönderen: Şaban Aksoy - Mart 09, 2016, 01:42:46 ÖS
Bu konu ve açıklayıcı yazılar sadece kendi düşüncem ve uygulamamdır herkes yapacak diye bir kural yoktur sadece yararlanmak isteyenler olursa diye paylaşıyorum.
Koha'da sayım mödülü var ve çok güzel bir uygulama ve sayımı yaptınmı çıkmayanları toplu düşüm yapabilyoruz bu dahada güzel. ; Fakat şunu anımsatmak isterim TKYS ve KOhadaki kitap sayıları genelde  sayı olarak birbirini tutmaz setleri tek olarak kabul edenler çoğunluktadır bunları kohaya tek tek girenler oldukça haylı fazladır böyle durum sözkonusu oldukkça sayı birbirini tutmaz. Kendi adıma o kadar dikkat ettiğim halde 6 tane koha fazlalığım var. Bunu bulabilmek için biraz zahmetlı ama düşümlerde kolaylık olsun diye bir uygulama yaptım TKYS'den yetişkin ve çocuk kitaplarını excel olarak indirdim. A-Z yaptım ve 2 adtlı kitapları ve 3 adetli ve hatta 4 adet aynı olan kitapları listeden çıkardım onlar miktarları kadar yazdım ama parantez içinde (AYNI KİTAP-1, AYNİ KİTAP-2 AYNI KİTAP-3 ... ) diye yazdım neden aynı koddan olduklarından ayırmak için
Düşümlerde zaten bize aramalarda malzeme eklemede kod sorgulamadan rahatça kitabı bulma imkanı var TKYS'de sicil no kitabı bulduğunda o zaman karşımıza çıkıyor.
Ben resimdeki gibi yaptım ve barkodlarını bastım ama bu barkodları kitabın arka kapağının iç kısmına vurdum koha barkodu ile karışmasın diye.
Belki açıklama biraz uzun oldu ama bu uygulama sadece bana ait kimse olacakmı bende yapmam lazımmı diye  düşünmesin.
sizlerinde bu konuda düşünceleriniz varsa lütfen yazınız.
(http://i.hizliresim.com/0nnJAR.jpg)