Gönderen Konu: TKYS ile Koha'daki Kitapların Eşitlenmesi  (Okunma sayısı 443 defa)

Kasım 25, 2017, 11:24:20 öö
Okunma sayısı 443 defa

Şaban Aksoy

• Rize Derepazarı İlçe Halk Kütüphanesi

• 636
  • Toplam Puan
    +216/-0
  • Kişisel İleti
    Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphaneleri Platformu
Çok kıymetli çalışma arkadaşlarım, TKYS ‘deki kitap sayısı ile KOHA’daki kitap sayısı eşit olmalı mı olmamalı mı bu her zaman kafaları karıştıran bir soru maliye bizde hesap tutsun yeter diyor öyle kütüphaneler var tek kalemde 50.000 kitabı tek kalemde TKYS’ye kaydetmiş. KOHA ise bizdeki kullandığınız sistem kitapların tutulduğu ödünç alıp verme ve istatistiki bilgileri ulaşmak  için bir programdır.
Fakat kütüphanelerin sorunları hiç bitmediği gibi Taşınırdaki sorunlar hiç bitmeyecek gibi Çünkü sayım modülü yok barkod alabiliyorsun ama sayım yapamıyorsun defalarca yazı yazdım mail attım ama ileriki zamanlarda olabilirmiş cevabı aldım.
Ben şöyle bir yol izledim.
Taşınırdaki kitapları TKYS’den Excel olarak aldım çocuk yetişkin hepsini tek liste sonra kütüphanedeki kitapları tek tek  excel’de ctrl+f yardımıyla bulup yanına kitabın KOHA’daki 12 karakterli barkodunu okuttum. (Not: En çok zorlanılan kısım kitap adı koha’da tam ama taşınırda ya alt başlığı ya da adının yarısı yazılı çünkü TKYS’de tanımlama yapılırken çok yanlışlar var Kimisi Cins’de kimisi Modelde ararken  Milas otomasyonda olduğu gibi bir yazarın adını 200 değişik biçimde yazılması gibi)
Bütün kitapları tek tek yaptıktan sonra okuttuğunuz barkod numaralarını KOHA’da sayım yaptım geri kalan kitapları düştüm böylece eşitledim.
Bunu herkes yapacak diye bir durum söz konusu değil sadece benim kendime ait fikrim ve çalışmam.
Önemli Hatırlatma: Barkodları barkod okuyucu ile okutunuz. Elle yazarsanız yanlış yazarsanız bu kez yanlış olarak başka olan kitabı düşmüş olabilirsiniz bu sefer eşitlemede zorlanırsınız.
Yapacak olan varsa Excel olarak yardım yapabilirim aktarma 2 sayfayı tek sayfa yapma  vb.

« Son Düzenleme: Kasım 30, 2017, 04:50:58 ös Gönderen: Şaban Aksoy »
You are not allowed to view links. Register or Login

Kasım 25, 2017, 11:56:41 öö
Yanıtla #1

Ahmet Uğur Özçelik

• Balıkesir Susurluk Hasan Şen İlçe Halk Kütüphanesi

• 292
  • Toplam Puan
    +171/-0
  • Kişisel İleti
    library@my.com
    • Ahmet Uğur nokta Kom
Şaban abim KOHA'ya göre mi eşitledin yoksa TKYS'ye göre mi? Bende 7 bin küsür TKYS, 18 bin küsür KOHA var :)

Balıkesir Susurluk Hasan Şen İlçe Halk Kütüphanesi

HATALIYSAM ULAŞIN..

facebook: teknolojikissiz / instagram: ahmetugur / twitter: AhmetRR /  ahmetugur.com / 0 501 912 57 77

Kasım 25, 2017, 01:02:35 ös
Yanıtla #2

Şaban Aksoy

• 636
  • Toplam Puan
    +216/-0
  • Kişisel İleti
TKYS'ye göre eşitledim zaten koha her zaman fazlalık vardır. zaten olması gerekende o düşülen kitabı sadece koha'dan düşmüyoruz 2 sinde düşmek gerekir ama kohada var TKYS'de yoksa  sadece koha'dan düşmek zorundasın.

Kasım 30, 2017, 04:15:28 ös
Yanıtla #3

Hüseyin Ayyıldız

• **
  • Bergama İlçe Halk Kütüphanesi

• 12
  • Toplam Puan
    +1/-0
  • Kişisel İleti
    Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphaneleri Platformu www.kitapuzat.com
Merhaba;
Şaban bey biz, kitapların barkotunu direk olarak bilgisayara okutup ardından barkotunu okuttuğumuz dosyayı sisteme yükleyerk kohada sayımı otomatik olarak yaptık. Ödünç verilenleri de tarih bazında işaretleyerek sayım yapıldığında kayıp kitapların listesi ekrana düşmektedir. Ayrıca KBS ve Koha kayıtlarındaki kitap sayıları (çok az bir fark) bizde de tutmuyor. Fakat istatistik raporlarını fiilen sayım yaptığımız Koha kayıtlarına göre düzenliyoruz. Normal de koha ve KBS kayıtlarının eşit olması gerekir. Tabiki set olan kitapların  kaydı tek olarak yapıldıysa. Buna rağmen eşitlik sağlanamıyorsa KBS de kaydı yapılıp koha kaydedilmeyen kitap veya koha ya kaydedilip KBS ye kaydedilmeyen kitap var demektir. Farkın nereden kaynaklandığını tespit edip eşitliği sağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Kasım 30, 2017, 04:47:57 ös
Yanıtla #4

Şaban Aksoy

• 636
  • Toplam Puan
    +216/-0
  • Kişisel İleti
Koha'da sayım yapmak en fazla 1 bilemedin 2 gününü alır. Dediğin gibi barkodu okutup koha'ya atmak sonrada eksik kalan kalan kitap kayıp kitap demek bunu yapmak çok kolay benim yaptığım o değil tabii

TKYS'de sayım olmadığından koha ve tkys eşitleme yapabilmek için yukardaki anlattığım gibi bir yol deneyerek yaptım benim 10 günümü aldı fakat sonuçta kohadan 47 adet kitap düştüm ve eşitliği sağladım . Bu 47 adet kitap TKYS'de yoktu

Bu sayımın bir güzel yanıda elinizde kalan excel listesindeki TKYS'de bulunamayan kitabın yanında barkodu olması omu bumu endişen olmuyor.

Aralık 01, 2017, 03:00:47 ös
Yanıtla #5

Hüseyin Ayyıldız

• **
  • Bergama İlçe Halk Kütüphanesi

• 12
  • Toplam Puan
    +1/-0
  • Kişisel İleti
    Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphaneleri Platformu www.kitapuzat.com
Şaban bey;
Her ne kadar zahmetli olsada kitap sayıları eşit değilse; TKYS ve KOHA eşitliğini sağlamak için sizin yaptığınız yöntemi uygulamaktan başka çare de yok gibi görünüyor.

Aralık 04, 2017, 04:58:37 ös
Yanıtla #6

Şaban Aksoy

• 636
  • Toplam Puan
    +216/-0
  • Kişisel İleti
Şaban bey;
Her ne kadar zahmetli olsada kitap sayıları eşit değilse; TKYS ve KOHA eşitliğini sağlamak için sizin yaptığınız yöntemi uygulamaktan başka çare de yok gibi görünüyor.

Şimdilik öyle

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19